טיפול בפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא הרבה יותר מכאבי שרירים. פיברומיאלגיה היא תסמונת מתישה שיכולה להרגיש כמו שפעת שאינה נגמרת. רבים מהסובלים חשים כאב, נוקשות, חוסר איזון וחולשה. לעתים המשימה הקטנה ביותר נראית בלתי אפשרית לביצוע ומצב זה אף עלול לגרום לבעיות קוגניטיביות ודיכאון.

פיברומיאלגיה יכולה משמעותית לפגוע באורח ובאיכות החיים. כל דבר כגון לקום בבוקר, לשים גרביים ואפילו להיכנס ולצאת מהמכונית יכול להיות מאבק.

טיפול עצמי בפיברומיאלגיה

בחירה בסגנון חיים מסוים יכול לשחק תפקיד קריטי כיצד פיברומיאלגיה משפיעה על איכות החיים שלך. אנשים שעושים שינויים באורח החיים סובלים פחות מכאב, פעילים יותר וזוכים באיכות חיים גבוהה בהרבה. אם יש לך פיברומיאלגיה, הנה כמה מהדברים העיקריים אשר ניתן לעשות על בסיס יום יומי כדי לעזור לגוף:

קריותרפיה לטיפול בפיברומיאליה

התוצאה הברורה ביותר של קריותרפיה היא הפחתת דלקת, בדומה להקפאת חלק פגוע בגוף. עם זאת, פיברומיאלגיה אינה מחלה דלקתית, כיצד הטיפול יהיה יעיל בטיפול בפיברומיאלגיה?

ראשית, אנו יודעים כי פיברומיאלגיה נגרמת על ידי פעילות יתר של מערכת העצבים והדלקת גורמת לכאבים. הרעיון בפשטות הוא, הפחתת דלקת יכולה להפחית את הכאב בעצבים. בנוסף, חשיפת הגוף לקור קיצוני גורמת לגוף להגיב כאילו הותקף על ידי קור קיצוני. דם מתרכז סביב הליבה והאיברים, והגוף מייצר חלבונים מיוחדים, הנקראים ציטוקינים, המסייעים לגוף לתקן את הנזק ולשכפל תאים למרות הקור. היתרונות הם רגולציה של כאב, תיקון רקמה פגומה והגברת זרימת הדם.

נעשו מחקרים על ההשפעות קריותרפיה על הגוף, במיוחד על פיברומיאלגיה. המסקנות החיוביות של מחקרים מציינות כי קריותרפיה יכולה להיות תוספת מועילה מאוד להליך הטיפול בפיברומיאלגיה. רוב המשתתפים במחקר דיווחו על כאבים מופחתים ושיפור האנרגיה ואיכות החיים לאחר הטיפול.

טיפול בפיברומיאלגיה כירופרקטי כחלק מאורח החיים

טיפול כירופרקטי הוא קריטי עבור הסובלים מפיברומיאלגיה, הטיפול נועד לשמור על עמוד השדרה והשרירים לא לאבד יותר מדי מהתנועה החופשית. פיברומיאלגיה גורמת לשרירים להתהדק ולאבד חלק מהגמישות הטבעית שלהם, דבר הגורם לאובדן תנועה בעמוד השדרה. אובדן התנועה בעמוד השדרה גורם לרפלקס נוירולוגי המביא את השרירים להתכווץ. מעגל קסמים זה ימשיך עם הזמן ויוביל לכאב מוגבר, מתיחות שרירים גבוהה, אובדן תנועה, קשיי שינה והידרדרות נוספת.

האפשרות היחידה היא לכוון את עמוד השדרה ללא הרף ולשמור עליו בתנועה. זה לא נדיר עבור אנשים עם פיברומיאלגיה להיות מטופלים שלוש עד ארבע פעמים בחודש כדי לשמור על עמוד שדרה גמיש ונינוח.

התעמלות

מחקרים הראו כי ניתן להקל על הסימפטומים של פיברומיאלגיה על ידי פעילות אירובית. למרות שהכאב והעייפות יכולים להקשות על הפעילות היומיומית, חשוב להיות פעילים פיזית ככל האפשר. מומלץ לעסוק בפעילות עם מאמץ נמוך כמו הליכה ושחייה.

שינה טובה

שינה טובה ואיכותית יכולה לעזור בהקלת הכאב והעייפות של פיברומיאלגיה, אבל קל לומר מאשר לעשות. לאנשים רבים עם פיברומיאלגיה יש בעיות כגון תסמונת הרגליים חסרות המנוחה, גלי מוח לא סדירים מפריעים לשינה רגועה וכן נדודי שינה זו תופעה נפוצה מאוד. צריכת אלכוהול לפני השינה אינה מומלצת, הוכח שהיא מפריעה לשינה רגועה.

טיפול כירופרקטי, עיסוי עדין, נשימה עמוקה ומדיטציה, כולם יעילים לפיברומיאלגיה ומשפרים את איכות השינה.

אכילה נכונה

כמו הציטוט המפורסם של היפוקרטס: “תן למזון להיות הרפואה שלך, והרפואה שלך תהיה מזונך”, ישנם מזונות הנוטים להיות מעמסה על הגוף בניהם: חלב, ביצים, חיטה, תירס, כמו כן כל מוצר עם מונוסודיום גלוטמט (MSG), ניטריטים וניטראטים (הנמצאים במזונות מעובדים). חשוב לאכול מזון טרי ואורגני ככל האפשר.

פיברומיאלגיה אינה קטלנית, אך אנשים הסובלים ממנה עלולים לסבול במשך כל החיים. אף אחד לא צריך להסתגל לחיות כך ואכן ניתן לשפר את איכות החיים בעזרת הכלים הנכונים.

קבעו תור עוד היום!

עכשיו זה הזמן שתדאג לבריאותך! אצל ד”ר יואב שטיין נוכל לעזור לך

דילוג לתוכן