האם אתם ישנים מספיק?

חלק מאיתנו מרגישים ששינה היא לוקסוס. עבודות תובעניות משמעותן השכמה מוקדמת, ועבור חלקנו “חבל” ללכת לישון מוקדם כי אנו מרגישים שפספסנו את היום, אז אנחנו מפצים על כך על ידי פחות שעות שינה. אך האם זה טוב מספיק? הרמה האופטימילית, אשר מוזכרת תמיד, היא שמונה שעות שינה של קסם. עם זאת, אנשים הם שונים בצרכי השינה שלהם, כאשר חלק זקוקים לחמש בלבד ואחרים זקוקים לעשר שעות שינה. הרגשה מנומנמת במהלך היום אולי אומרת שאינכם ישנים מספיק, אז איך תוכלו לדעת אם אתם ישנים מספיק או ותר מדיי?

מחקר מן העת האחרונה אשר נערך באוניברסיטת ווסטמינסטר הסיק שישנם אנשים אשר נמצאים במיטבם ואשר מוכנים לפעולה מוקדם בבוקר, וקבוצה אחרת שלא יכולה להתמודד עם בקרים כלל.  זה אולי ברור, אך למה זה שיש אנשים אשר במיטבם עם השחר ואחקים אשר במיטבם עם חיות הלילה? אצל הקבוצה אשר מתעוררת מוקדם נמצאו רמות גבוהות של קורטיזול, הורמון מתח, מאשר אלו המעדיפים להישאר לישון עד שעה מאוחרת. התוצאות של מחקר זה מעידות על כך שעשוי להיות שוני פיזיולוגי בין משכימי קום ואלו הקמים מאוחר. ההבדל בין רמות הקורטיזול עשויות גם לתרום לטמפרמנטים אחרים אצל קבוצות השינה השונות. אלו אשר קמים מוקדם בבוקר נוטים להיות עסוקים וממוקדים יותר, אך גם עצבניים יותר ובעלי פחות אנרגיה בסוף היום מאשר חבריהם אשר קמים מאוחר. בקבוצת של הקימה המאוחרת, אנשים נוטים להיות יותר רגועים ועסוקים פחות.

קורטיזול הוא הורמון אשר משפיע על מצב הרוח ועל ריכוז. בעוד קשה להגדיר זמן אידאלי לקום בבוקר, אם אתם מרגישים מתוחים במיוחד יש סיכוי מוגבר שתרגישו טוב יותר אם תוסיפו חצי שעת שינה ללילה שלכם. מה לגבי ההשפעות של חוסר שינה? ידוע היטב שמחסור בשינה יכול להיות מסוכן, במיוחד אם נוהגים או משתמשים במכונות כבדות. ההשפעה בזמן נהיגה יכולה להיות מסוכנת כמו נהיגה תחת השפעת אלכוהול. מחסור בשינה יכול גם לדכא את מערכת החיסון שלך ולהגביר את תפיסת הכאב. רב המדענים מאמינים ששמונה שעות שינה היא כמות מספקת המאפשרת תפקוד נוח. אם אתם ערניים במשך היום, כנראה שאתם ישנים מספיק. אם אתם מרגישים צלילה במהלך היום, נמנום של 10-15 דקות יכול לעשות הבדל ברמת הריכוז והתפקוד. אם אינכם יכולים לישון מספיק ביום מסוים, תוכלו להשלים זאת לאחר מכן.

שנו יותר על ידי פרישה מוקדמת יותר למיטה, שינה במהלך סוף השבוע או נמנום אשר ישלים את החסר. באופן כללי, בכל זאת, נסו לשמור על הרגלי שינה סדירים אשר יאפשרו לגוף לנוח ולהיות מוכן לפעולה

כתוב תגובה

דילוג לתוכן